Na prvi novembrski dan so se pred kulturnim domom v Dobovi, kjer stoji spominsko obeležje padlim borcem, na pročelju doma pa so zapisana imena vseh izgnancev v času druge svetovne vojne, spomnili le-teh s komemoracijo, na kateri je zbrane nagovoril predsednik sveta KS Dobova Gregor Černoga.
Kot je izpostavil, KS Dobova praznuje svoj praznik 7. junija ter je povezan s srečno vrnitvijo izseljenih in izgnanih v 2. svetovni vojni na svoje domove. 7. junija 1941 so nemški okupatorji transportirali večje število slovenskih izgnancev. Zaradi izgnanstva je umrlo 1885 izgnancev v Sloveniji, od tega 84 iz Dobove in okoliških vasi. "Težko bi opisali, kako hudo je izgubiti dom, svoje bližnje, svobodo in tudi dostojanstvo. Veliko otrok in zlasti starejših konca vojne ter vrnitve v domovino žal ni dočakalo. Zato je toliko bolj pomembno, da se tudi danes zavedamo, da je vsako življenje dragoceno ter si zasluži spoštovanje in svobodo," je dejal in dodal: "V letih 1941–1945 smo preživeli, z našo vojsko, našo besedo, našo ljubeznijo do domovine, našimi lepimi pesmimi in besedo. Veliko narodov je izginilo z zemljevida zgodovine, ker niso imeli ljudi, ki bi ohranili svojo pesem in besedo v najhujših trenutkih, svojo identiteto in kulturo. Niso imeli majhnih ljudi na veliki poti. Po letu 1991 pa smo Slovenci res doživeli, da lahko zaživimo in pojemo brez resničnega strahu."
Spregovoril je tudi predsednik KO DIS Dobova Ivo Veble.
Černoga je še navedel, da mineva 79 let od zmage nad fašizmom in nacizmom, za katero gre velika zahvala tudi domačim borcem, ki so prav tako omogočili vrnitev izgnanih na domove. "Ves svet s ponosom praznuje to obletnico. Zato jo s ponosom praznujmo tudi mi in je ne pozabimo. Ne pozabimo vseh padlih v prvi svetovni vojni, Maistrovih borcev, partizanov med drugo svetovno vojno in naših fantov med osamosvojitveno vojno. Na tej sveti zemlji, v kateri počivajo naši domačini na dobovskem pokopališču, so junaki, ki so duh svobode med leti najhujših preizkušenj ponesli po vsej Sloveniji in širše," je poudaril, nakar so se v njihov spomin poklonili z minuto molka.
Po njegovih besedah je "naša dolžnost in naš dolg, da izboljšamo in pozdravimo sedanjo družbo, v kateri vedno bolj pozabljamo na človeške vrednote. Ohranimo našo lepo domovino, vest in čast ter ljubezen do vseh nas." Zahvalil se je vsem za udeležbo, Gasilskemu pihalnemu orkestru Loče in učenkam OŠ dr. Jožeta Toporišiča Dobova za kulturni program ter Bogomirju Bogoviču za ozvočenje in pomoč pri izvedbi. Spominsko slovesnost je sklenil z besedami: "Porazgubimo se med grobove, med svoje, s svečo in spomini, še posebej pri naših spomenikih ter obeležjih borcev in izgnancev. Bodimo ponosni sinovi in vnuki naših očetov in dedov. To je naša dolžnost in naša zgodovina."
R. R.
Foto: Bogomir Bogovič
Povezava do celotnega članka in slik:
https://www.posavskiobzornik.si/novice/v-dobovi-so-se-spomnili-vseh-domacih-izgnancev-in-borcev-105152